GALAXIE
Jiří, čtvrtek 24.4.2014, 18:10:06
18.5.2006
MS 2006 v ledním hokeji – zápas České republiky s ruským výběrem

Jak dopadlo ve čtvrtek 18. 5. čtvrtfinálové utkání naší reprezentace? Porazili jsme papírově silnější Rusko nebo jsme se stali další trofejí na jeho účtu?

Hokejisté nastoupili na led a naši si hned od prvních minut drželi Rusy dál od těla. Již po pár sekundách jsme si vytvořili velkou šanci, ale ruský brankář Maxim Sokolov ji vychytal. Rusové si bohužel nechtěli náš nátlak nechat líbit, a tak po pár minutách padl první gól, ovšem do naší branky. Tento incident český tým silně vybudil do dalšího dění a naše obrana se velmi zlepšila. Zápas se opět pískal velmi přísně, a tak v jednu chvíli seděli na trestné lavičce hned tři naši hráči. Ovšem naše družstvo ukázalo, kde je jeho síla, a soustředilo se jen na obranu. Rusové sice měli šance, ale díky obraně, a také hlavně našemu Milanu Hniličkovi, jsme se se ctí ubránili. Na tohle nebyli naši soupeři zvyklí. Na tomto turnaji vedli tabulky využitých přesilovek a najednou tak vyhořeli. Zbytek třetiny se jen dohrál.

Po nástupu do druhé třetiny bylo vidět, že ruské sebevědomí začalo upadat. Začali na nás více útočit, a tím jsme také získali výhodu přesilové hry. Narozdíl od Rusů jsme tuto výhodu proměnili a bylo vyrovnáno. Soupeři byli psychicky opravdu mimo a začali dohrávat všechny souboje, které často vyústily v dvouminutové tresty. Obě strany se velmi snažily, a díky tomu jsme mohli sledovat velmi zajímavý hokej. Tato třetina byla z celého zápasu asi nejzajímavější. I rozhodčí pochopil, že nemůže pískat tak přísně, a některé akce netrestal.

Třetí třetina byla plná napětí. Jak na straně naší, tak v Rusku museli diváci u televizních obrazovek mírně šílet. Nejprve česká reprezentace zvýšila svůj náskok na 2:1. Skóroval útočník Hlinka, který se z branky velmi radoval a chvilku slávy si opravdu užíval. Po pár minutách ovšem přišla odezva ze strany protivníka. Rusové, kteří zvýšili opět svůj nátlak, dokázali vyrovnat. Po čase však udělali chybu, nechali se opět vyloučit a Češi trestali. Čeští fanouškové už viděli svůj tým v semifinále. Do konce zápasu zbývaly dvě minutky. V tom však přišla rána a Rusové vyrovnali. V hlavách Čechů prolétlo: „To je konec, jedeme domů.“ Základní hrací doba skončila a oba týmy čekalo prodloužení.

První polovina prodloužení byla velmi opatrná na obou stranách ledu. Rusové ale i Česká republika se báli jít do větších šancí. V šesté minutě prodloužení ruská reprezentace začala opět vytvářet nátlak. Češi si to ale nenechali líbit, vzali protihráčům puk z hokejek a Irgl vstřelil gól, který nás posunul do semifinále. Fanoušci na stadionu, hráči České republiky, nakupující v hypermarketu (kde pouštěli místo muziky rozhlasem utkání reprezentace), restaurace a domácnosti začali oslavovat. Hrdě jsme si vyslechli národní hymnu (a mnozí jsme si i zazpívali) a na českých tvářích se objevoval úsměv. A o to přeci jde nejvíce, mít z hokeje radost. Nyní jen můžeme doufat, že naši hoši nám úsměv na tváři vyloudí i v sobotu od 15:00 proti Finsku.