GALAXIE
Cecílie, středa 22.11.2017, 19:24:50
14.5.2006
MS v ledním hokeji – Česká republika proti Kanadě

Média slibovala vyrovnané utkání. Jak to bylo s družstvy doopravdy? Potvrdil Crosby roli nejlepšího hráče na mistrovství? Jak vypadají medaile?

Začátek utkání vypadal pro český národ dobře. Ovšem uteklo pár minut a V neděli 14. 5. 2006 se v Aréně Riga odehrál další zápas naší reprezentace, tentokrát proti Kanadě. Kanada na toto mistrovství přijela s velmi mladým týmem, který si zde vede velmi dobře. Až do dneška neprohrál. Nad českým týmem vysely před utkáním tři otazníky. Nastoupí Milan Hnilička, Martin Erat a David Výborný? Milan Hnilička nedokončil nedělní trénink, Martin Erat měl poraněná třísla a David Výborný měl po utkání s Norskem naražený biceps. Naštěstí všichni tito hráči nastoupili i k dalšímu utkání.

První třetina patřila české reprezentaci. Kanada nastoupila a náš tým velmi podcenila. Snad za to může to, že před námi hráli dva zápasy s méně kvalitními soupeři. Naše góly v první třetině však byly velmi zajímavé. První gól vstřelil Hubáček. Způsob, jakým branku dal, připomínal spíše než hokejové utkání zápas v tenisu. Ovšem nikdo samozřejmě nic nenamítal. Další gól padl, když se hrálo na obou stranách v oslabení. A teď branka v pořadí číslo tři. Některý z českých hráčů nastřelil Plekance a od jeho ucha se puk odrazil do kanadské branky. Nikdo si nedokázal vysvětlit proč, ale naše družstvo najednou velmi zpomalilo hru a Kanada toho využila. Inkasovali jsme gól do šatny, ale stále jsme vedli.

Začátek druhé třetiny vypadal slibně. Češi měli hned v úvodu velkou šanci a Kanaďané na ní reagovali zvýšenými potyčkami u našeho brankoviště. Druhá kanadská branka byla velmi rozporuplná. Jen na její uznání se čekalo 5 minut. Ze záběrů bylo zřejmé, že puk byl za brankovou čarou, ovšem rozhodčí si nebyl jist, zda to nebylo až po jeho písknutí. Proto zavolal video rozhodčímu. Tímto rozhodčím byl shodou okolností Čech. Po dlouhé době čekání, kdy už i diváci začínali být nervózní a dávali to hlasitě najevo, byl gól uznán. Stále jsme vyhrávali, ale jen o jednu branku, což je proti Kanadě velmi chabý náskok. Čeští hráči si to uvědomovali a začali se v útoku a zejména v obraně horšit. Kanada naopak po dvou gólech zvedla hlavu a začala se snažit vyrovnat. Přežili jsme vyloučení, ale hned po tomto vyloučení jsme opět inkasovali branku. Vše bylo opět vyrovnané a my museli začít znovu od začátku. Hnilička v brance dělal zázraky. Jasné góly Kanady vychytával a nabourával tak psychiku kanadských hokejistů. Ti špatně rozehráli a my jsme dali další branku a opět se ujali vedení.

Začala třetí třetina a Kanada se na nás znovu vrhla. Inkasovali jsme další gól již v první minutě poslední třetiny. Už po několikáté bylo vše vyrovnané. Hráči začali být nervózní a dost často docházelo k bitkám, které končili přesilovkami na obou stranách. Náš nejlepší hráč Balaštík se rozjel od brány a od modré brány prostřelil, jak obránce tak i brankáře a opět jsme vedli. Toto vedení jsme ještě potvrdili gólem Erata. Toto vedení jsme udrželi až do konce. A to i přes to, že kanadský trenér odvolal gólmana a my hráli v oslabení. Na závěr zápasu se hráči obou států ještě porvali. Vyhráli jsme a získali jsme tak plný počet bodů, díky kterým se stáváme jedním z favoritů naší skupiny. Příští zápas hrajeme proti USA, v úterý od 14:00.

Co se týče kanadského hráče Crosbyho, nezkazil si svou pověst hráče, který vždy v utkání dá nejméně jednu branku. Tuto pozici potvrdil a nám vstřelil v pořadí 4. gól. Na konci utkání byl vyhlášen i nejlepším hráčem Kanady. Na naší straně se stal nejlepším hráčem David Výborný, který se snažil velmi rychle bruslit. Toto utkání bylo pro diváka velmi zajímavé a to i tím, že rozhodčí nechával menší souboje bez trestů. Hokej byl rychlý a tvrdý.

V televizi dokonce ukázali i medaile, o které se na tomto mistrovství hraje. Medaile jsou klasicky kulaté, takže žádné překvapení. Lotyšsko na tyto medaile nechalo vyrazit jejich známou památku. Ať už by tyto medaile byly kulaté, hranaté či průhledné, český fanoušek si v hlouby duše už teď určitě sní o té nejdůležitější, zlaté.