GALAXIE
Soňa, čtvrtek 28.3.2024, 23:35:48
12.5.2006
MS v ledním hokeji – zápas Česká republika versus Norsko

V pátek 12. 5. se odehrálo první utkání České republiky ve skupině E, ve kterém naši hráči nastoupili proti Norsku. Naši nastupovali jako favorité utkání. Potvrdili nebo vyvrátili toto tvrzení? Jak hráli Norové a jak to bude s posledním volným místem v soupisce České republiky?

Začátek utkání vypadal pro český národ dobře. Ovšem uteklo pár minut a Norové začali ukazovat, jak dobře umí bránit. Bránili opravdu poctivě. Stále jsme dobře bruslili, ale naše koncovky se právě díky jejich defenzívě nedařily. Bohužel jsme v první třetině dostali gól. Zbytek třetiny jsme jen dohráli. Diváci pomalu začínali přemýšlet i o možné prohře.

Po přestávce jsme se ale opět ujali scénáře hry a Nory jsme se snažili zatlačit na jejich hrací polovinu. Norové přestali stíhat tempo, které Hadamczikovo družstvo nasadilo. Jejich střídání začalo být pomalejší. Díky gólu Jana Hlaváče jsme opět získali ztracené sebevědomí. Sebevědomí se zvedlo i po zákroku Balaštíka, který na tomto mistrovství vždy vstřelí druhou branku, a který nezklamal ani tentokrát a důležitou branku Norům nadělil. Na norských hráčích bylo vidět, že je ztracené vedení srazilo na kolena. Hru otevřeli. Vítězství bylo na dosah, avšak jen těsně. Celou třetí třetinu jsme drželi jednobrankový náskok.

Hra se začínala komplikovat i díky rozhodčím. Hlavní rozhodčí od začátku utkání pískal velmi přísně. Často mi přišlo, že je proti našemu týmu nějak zaujatý a chce nechávat kluky „odpočinout“ na lavičce úmyslně. Stačila malá chybička a Norové mohli vyrovnat a sebrat nám tak cenný jeden bod navíc. Chybička také přišla, pár minut před koncem se nechal vyloučit Petr Tenkrát. Naši se ale nedali. Velmi úpěnlivě střežili našeho brankáře Milana Hniličku a Nory nepustili do šancí.

Za celou přesilovku neměli Norové důležitou šanci. Potvrdili roli týmu, který se na mistrovství moc daleko nedostává. Naši opětovně získali puk a vracející se Petr Tenkrát z trestné lavice udělil Norům poslední lekci. Puk skončil v jejich brance a my vyhráli naše první utkání po postupu do další skupiny.

Do této skupiny jsme postoupili z druhého místa hned za Finskem. S sebou do další skupiny jsme si přinesli i cenné dva body. V naší nové skupině, která je značena jako skupina E, jsou spolu s námi Kanada, Finsko, Lotyšsko, USA a Norsko.

V české sestavě je stále ještě jedno místo volné. Oslovený Ručinský bohužel reprezentování odmítl. O tento post má však velký zájem obránce Marek Židlický, který momentálně působí v Nashvillu. Problém je v tom, že klub Marka Židlického se k jeho odjezdu ještě nevyjádřil. Marek sám však již třikrát sdělil médiím, že o tento post bude bojovat. Takže působení Židlického v národním týmu je teď v rukou jeho a vedení českého národního týmu, kteří momentálně jednají s generálním manažerem Nashvillu.

Při dnešním zápase došlo i ke dvěma zraněním na naší lavičce. Nejprve Prorok dostal „sekeru“ přes levé zápěstí a dlouho se v jeho obličeji objevovaly bolestné grimasy, a poté se zranil i David Výborný. Oba dva jsou již v pořádku a v dalším utkání by měli nastoupit. Příští utkání nás čeká v neděli od 19:15, kdy nastoupíme proti Kanadě.