GALAXIE
Valérie, čtvrtek 18.4.2024, 22:47:45
9.1.2006
Nejtěsnější rozdíl na "čtyřech můstcích"

V pátek 6. 1. 2006 se uskutečnil poslední ze čtyř závodů v letech na lyžích, turnaj čtyř můstků v rakouském Bischofshofenu. Jaké jsou výsledky?

Po předchozích umístěních v Obersdorfu 29. 12. 2005 (3. místo), v Garmisch-Partenkirchenu 1. 1. 2006 (1.místo), Innsbruck 4. 1. 2006 (2. místo) se včera zúčastnil Jakub Janda, náš reprezentant a zároveň vedoucí muž světového poháru, závodu s náskokem 2 body na průběžně druhého Ahonena. Další naši borci jsou osmnáctiletý Antonín Hájek, který bohužel neprošel do druhého kola v duelu s Thomasem Morgensternem skokem dlouhým 120,5 m a skončil 43., a pětadvacetiletý Jan Matura, skončil na 30. místě (skoky: 126 a 120,5 m).

Ve finále jsme mohli vidět velmi vyrovnané výsledky nejlepších letců světa: našeho Jakuba Jandu a finského skokana Jenneho Ahonena. Jejich pokusy samozřejmě patřily k nejdelším a k nejvyrovnanějším. V prvním kole měl výhodnější pozici Janda, jejich skoky měly stejnou hodnotu, ale Janda získal lepší ohodnocení, 147,3 bodu a Ahonen jen 146,3. Ve druhém kole přeskočil Jenne Ahonen Jakuba Jandu o 2,5 m skokem dlouhým 141 m, Janda pouhých 139 m. Závod v Bischofshofenu tedy o dva body vyhrál Ahonen, stříbrnou medaili získal Jakub Janda a bronz Nor Roar Ljökelsöy. Z ostatních letců vyzdvihněme Švýcara Küttela (4. příčka), Nora Romörena (5. místo) nebo Japonce Okabeho (6. místo). Výkony byly velmi vyrovnané snad také díky poloze můstku, jež zajišťuje stejné nebo velice podobné podmínky pro všechny účastníky.

V celkovém hodnocení na Turné čtyř můstků se díky mírnému náskoku Jandy získanému v průběhu Turné udržel náš borec na prvním místě. Poprvé v historii však nestál na stupni vítěze sám, ale s Finem Jenne Ahonenem. Oba získali stejný počet bodů: 1081,5 b., a tak se zapsali do dějin skoků na lyžích. Auto, které bylo připraveno pro vítěze, se ale nebude dělit, nýbrž sponzor seriálu daruje dva automobily, pro každého jeden. Bronzový stupínek obsadil Nor Ljökelsöy s 1051,1 body.

Naši skončili takto: na 32. místě A. Hájek (500,5 b) a na 44. místě J. Matura (198,9 b).

Všichni čeští fanoušci letů na lyžích mohli včera oslavovat, protože po 35 letech stál opět na stupni vítězů Čech, a to po Jiřím Raškovi, dnes porotci, sedmadvacetiletý rodák z Čeladné, Jakub Janda.